Pontos idő: 2018.11.13. 21:01

Időzóna: UTC + 2 óra

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 489 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 45, 46, 47, 48, 49  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Keltetés
HozzászólásElküldve: 2017.01.02. 10:35 

Likes given: 4
Likes received: 3
Boldog újévet minden kedves megszállott kertésznek! :)

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2017.02.21. 18:56 

Likes given: 0 time
Likes received: 1 time
Sziasztok!
Kezdő csilirajongó vagyok, első ültetvényem van készülőben. A magok most kezdenek csírázni, ám néhány példánynál megfigyelhető a csírakezdemény szárán apró kis "szőrök", mintha penészes??? lenne. Nem tudom mi lehet az, vagy mi lehet a baj? A hőmérséklet körülbelül 22-24 fok között van, a földje elég nedves és le vannak fóliázva a kicsírázásig. Van valakinek ötlete, hogy kell e aggódnom? Köszi
Kép

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2017.02.21. 22:25 

Likes given: 1 time
Likes received: 14
Üdv! Nincs vele baj, ez természetes dolog. Gondolom később ebből alakul ki a mellékgyökér viszont amit én megfigyeltem hogy még ezzel is rögzíti magát a földhöz a csíra. Viszont ez a mag nagyon kinnt van a tőzegből, ennek min 2cm mélyen kellene lennie nem szabadna ennyire fennt lennie mert könnyen kiszárad..

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2017.03.13. 16:24 

Likes received: 0 time
Sziasztok,
Idén először ültettem chilit. Kb. 80%-os arányban keltek ki a magok, viszont van egy fajta, a Fatalii, aminél nagyon gyenge az arány. Tízből csak három kelt ki. Az első a 10. napon, a második és harmadik a 12. napon.
Ma van a 23. nap, az első azóta is szépen fejlődik, a második kettő viszont 1,5-2 cm magas maradt és a sziklevelek sem kerültek elő, a mag még mindig a szár tetején van. Olyan több fajátnál volt, hogy az egyik sziklevél végén maradt a mag és csak később esett le, de ezeknél a levelekből semmi sem látszik és nőni sem akarnak.

Van tippetek, hogy mit csináljak ezekkel, vagy ha már késő, akkor mit csináljak a következő ültetésnél másképp, hogy ilyen ne forduljon elő?

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2017.03.18. 23:52 

Likes given: 3
Likes received: 4
hortom926 írta:
Sziasztok,
Idén először ültettem chilit. Kb. 80%-os arányban keltek ki a magok, viszont van egy fajta, a Fatalii, aminél nagyon gyenge az arány. Tízből csak három kelt ki. Az első a 10. napon, a második és harmadik a 12. napon.
Ma van a 23. nap, az első azóta is szépen fejlődik, a második kettő viszont 1,5-2 cm magas maradt és a sziklevelek sem kerültek elő, a mag még mindig a szár tetején van. Olyan több fajátnál volt, hogy az egyik sziklevél végén maradt a mag és csak később esett le, de ezeknél a levelekből semmi sem látszik és nőni sem akarnak.

Van tippetek, hogy mit csináljak ezekkel, vagy ha már késő, akkor mit csináljak a következő ültetésnél másképp, hogy ilyen ne forduljon elő?

Szerintem jobban jársz, ha másutt rendeled a magokat. Pl. innen: https://m-garden.eu/ :)

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2017.03.19. 09:26 

szaci írta:
hortom926 írta:
Sziasztok,

Szerintem jobban jársz, ha másutt rendeled a magokat. Pl. innen: https://m-garden.eu/ :)

Lehet, hogy ha máshol rendeled akkor jobban fogsz járni, de itt olvasgatva nem tudok egy olyan oldalt sem mondani ami tuti bitos 100%, mindenki másra esküszik...akitől ő rendel. Persze attól is függ, hogy milyen magot kap az ember, de a fajta is sokat meghatároz. Vannak olan fajták amik nagyon nehezen akarnak kicsírázni mert épp párásabb vagy melegebb vagy világosabb kellene nekik, vagy csak épp olyan kis nyeszlett sérülékeny növénykék lesznek a magból, hogy alig bírja magát kinyomni a magból, még mások meg levetik magukról mag burkaikat, hogy szátnyíljanak a leveleik. Ilyenkor, amikor a mag rajta marad le lehet húzni óvatosan egy csipesszel, de csak akkor ha a mag héja fel van puhulva. Én folpack fóliával fedem le a kis ültető edénykék tetjét ültetés után, így a magas páratartalomban amikor kicsírázik, jó puha a mag és vagy ki tud magától bújni, vagy segíteni kell neki egy kicsit. Gondolom, hogy ez nem normális dolog, hiszen a temészetben nem segít a növénynek senki, de az sem normális, hogy a kamrában egy polcon növesztünk ilyen növényeket, lámpafény alatt vagy épp az ablakban a radiátor fölött, és arra várunk, hogy nőjjenek. Ha jövőre visszaültetjük a magokat sokkal jobban fognak növekedni, mert ezekhez a körülményekhez hozzászoknak, és szerintem egy év alatt nem fog veszíteni a fajta jellegéből érezhetően, de ha erről van valakinek tapasztalata, akkor az engem is érdekelne.

Chilifee. de -től rendelve, gyors, olcsó, nekem megfelel, kis ajándék ami hülyeség, kb egy gramm csilipor
Trinidad Scorpion Moruga 100%
Scoth Bonnet Orange 30% ez a leg kisebb, nyeszlettebb növény
Habanero Choco Long 90%
Jalapeno Early 80%
Serrano 40%
Thai Prik Jaew 60% kelési arány
Február 15-én és március 09-én ültetve, utóbbinál még várok egy-két példányra, hogy kibújjon, úgyhogy a Serrano és Thai Prik-nél még javulhatnak az arányok. Ültetés Florimo palántaföldbe, ami nagyon jól megtartja a nedvességet, nem penészedik, nem nő belőle gyom, sem egyéb. Sok esetben tőzegkorong került az ültető edénykébe és köré tettem a palántaföldet, hogy ne árválkodjon az edényke közepén a tőzeghenger. Így a tőzeg nem szárad ki, van sok tápanyag a körülötte lévő földből.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2017.03.23. 16:13 

Az idei lesz a második idényem a chilikkel de számomra a keltetés a legmacerásabb része. A profiktól kérek tanácsot, hogy ha kicsi (4x4 cm-es) palántanevelő tálcában kelegetnek a növények, akkor mi az a nagyság, amikor már ajánlott átültetni őket nagyobb cserepekbe vagy poharakba és mekkorába?

(Tavaly fél literes poharakkal kezdtem a keltetést, így csak a kiültetés szakaszban kellett kitenni őket, de akkor meg nagyon lassan indult meg a poharakban a növekedés, gondolom inkább akkor gyökérre mentek rá. :))

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2017.03.23. 19:14 

Likes received: 0 time
kiscsili írta:
Az idei lesz a második idényem a chilikkel de számomra a keltetés a legmacerásabb része. A profiktól kérek tanácsot, hogy ha kicsi (4x4 cm-es) palántanevelő tálcában kelegetnek a növények, akkor mi az a nagyság, amikor már ajánlott átültetni őket nagyobb cserepekbe vagy poharakba és mekkorába?

(Tavaly fél literes poharakkal kezdtem a keltetést, így csak a kiültetés szakaszban kellett kitenni őket, de akkor meg nagyon lassan indult meg a poharakban a növekedés, gondolom inkább akkor gyökérre mentek rá. :))

Két levélpár után (a sziklevél nem számít) szokás átültetni és szerintem minimum fél literesbe.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2017.03.23. 19:20 

Likes given: 108
Likes received: 156
HyHu írta:
kiscsili írta:

Két levélpár után (a sziklevél nem számít) szokás átültetni és szerintem minimum fél literesbe.

Pontosan. Nagymamám is ezt vallja. Legalább 2 levélpár, addig hozzá sem szabad nyúlni.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2017.03.23. 19:29 

Köszönöm a gyors válaszokat!
Következő kérdésem, hogy ha 2 sziklevélpárnál már átültetést javasoltok,
akkor nagyon sok palántám lesz, biztos, hogy mind nem fog elférni a "keltetőmben".

Ilyenkor mennyire járható út, hogy cserélgeti az ember a palántákat?
Arra gondolok, hogy pl. 2 nap egyik csoport palánta van lámpa alatt, 2 nap a másik.
A "lámpások" 6-22h időszakban sütkéreznek, a "nem lámpa alatt" lévők meg "csak" napfényt kapnak.

Más javaslat?

Kiültetést nem lépném meg május előtt..

Vissza a tetejére

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 489 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 45, 46, 47, 48, 49  Következő

Időzóna: UTC + 2 óra