Pontos idő: 2018.11.14. 15:09

Időzóna: UTC + 2 óra

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 16 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Padamm első felvonás 2016
HozzászólásElküldve: 2016.02.09. 23:42 

Likes given: 0 time
Likes received: 4
Lelkes újoncként vágok bele a chili nevelésbe, igyekszem minél gyakrabban frissíteni a topicot. Ha esetleg nagy marhaságot csinálnék, a tapasztaltabb fórumtársak nyugodtan tegyenek helyre :)

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája: Re: Padamm első felvonás 2016
HozzászólásElküldve: 2016.02.09. 23:53 

Na, annyi jóságot olvastam, meg olyan szép paprikákat láttam itt a fórumon, hogy elhatároztam, én is belekezdek a chili nevelésbe. Kezdetnek nem akarok nagy falatot, inkább biztosra megyek, így idén két típust választottam ki:

Serrano (chilimag.eu), 24 db, ezt ki akarom szárítani és levesekbe szeretném rakni
Jalapeno (chilimag.eu), 24 db, ebből pedig savanyítani szeretnék, meg esetleg krémet csinálni

Ma megkezdtem az első aktust, papírtörlőben történő előcsíráztatást.

Kép

Itten e high tech keltetőgépem. Alulról egy 20W-os terrárium melegítő adja a talpalávalót, kellemes kézmelegen. Remélem a hét végére az első fecskék már mehetnek a jiffy-be! Ezzel kapcsolatban még azt nem tudom, hogy ha már kibújt egy magonc a papírtörlőben, akkor a jiffy-be való átültetéskor, vajon le kell e még fedni valamivel, vagy már mehet neki a napfény, lámpa kombó?

Az első átültetést akkor tervezem, amikor már kijött az első pár rendes levele, Florimo palántaföldbe, fél literes fehér műanyagpohárba, alá-fölé pedig agyaggranulátum. Az még kérdés, hogy ebbe a földbe vajon kell e perlitet keverni...?

Jáááj de izgulok!!

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2016.02.13. 12:52 

Na, eltelt pár nap, azt hiszem a csíráztatás sikeresnek tűnik, a jalapenok közül a 12-ből 3 nagyon szépen elindult, de a többi is duzzadt és kb 1 mm már kinőtt a nagy részének. A serranok kicsit komótosabban indulnak, de talán 1-2 ami nem annyira duzzadt mint a többi. Ezek alapján én működőképesnek nyilvánítom az inkubátoromat, úgyhogy a második eresztést is elkezdtem csíráztatni.

Ezek a jalapenok:
Kép

Ezek pedig a serranok:
Kép

Közben véglegesen kialakult a munkaasztal. A mylar fólia applikálásával kicsit meggyűlt a bajom, de végül sikerült összerakni, és alig zsíroztam össze a kezemmel :)

Kép
(természetesen a paraván fordítva fog állni, csak a kép kedvéért fordítottam meg)

Ha valaki tudja, válaszoljon: a képeken látott, 2-3 mm-es csírával rendelkező magokat már lehetne jiffy-be rakni úgy hogy ne kelljen neki meleg és pára, vagy várjam meg, amíg a papírtörlőben kibújnak a sziklevelek?

Ja, azt tudja valaki, hogy hogy lehet nagyobb felbontású képet linkelni a picasan? Ezeken l***sz se látszik :/

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2016.02.13. 20:36 

Likes given: 246
Likes received: 67
Már rakhatod őket a jiffybe, de azért valamennyi meleg meg nedvesség továbbra is kell neki. :)

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2016.02.18. 14:52 

10. nap

Nos, a félelmeim beigazolódtak...hétfőn este a csíráztató dobozkák tetejét kicsit elfordítottam, hogy kapjanak egy kis levegőt. Másnap reggel, amikor rájuk néztem, ki volt száradva a papírtörlő, beleszáradva a magokkal...gyorsan benedvesítettem őket, hátha tudom menteni a menthetőt. Legközelebb szerda este tudtam rájuk nézni, és kicsit elkeseredtem, amikor láttam, hogy vagy 8-10 magonc csírája elbarnult, kiszáradt, de a többi mag is összeszikkadt. A besült magokat kikukáztam, szerencsére volt 7 jalapeno mag, akik eléggé szívósak voltak ahhoz, hogy ne száradjanak el, sőt tovább növesszék a csírájukat, úgyhogy ezeket gyorsan el is ültettem a jiffy-kbe, remélem holnap délután, ha rájuk nézek, már ki fogják dugni a fejüket. Ma reggel a magokra rápillantva azt láttam, hogy újra elkezdtek megdagadni. Szombaton lesz időm, akkor az életképes magokat már mind átültetem jiffybe, hogy ott fejlődjenek tovább.

A kihullott magok pótlása érdekében rendeltem még 10 szem habanero redet, remélem még nem késő őket elültetni (illetve 15-15 db early wonder és heinz paradicsommagot, de ezeket azt hiszem ráérek márciusban elültetni).

Drukkoljatok, hogy erőre kapjanak a kis magoncok :)

Serranok (ennél már jobban néznek azért ki)
Kép

Jalapenok
Kép

Jalapenok jiffyben
Kép

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2016.02.24. 10:40 

16. nap

Kb egy hete nem frissítettem a naplót, igazából azért mert nem nagyon volt mit. A hétvégén minden előcsíráztatott mag jiffybe került, de túl nagy mozgolódást nem mutatnak. Hát mit mondjak, nem kapkodják el a kikelést.

Ezek az egyik korai felkelők:
Kép

Ő pedig jelenleg a legfejlettebb:
Kép

Ez utóbbinál aggódok, hogy esetleg nem tudja ledobni a magházat...valaki, aki nálam tapasztaltabb, meg tudja innen mondani, hogy lesz e ezzel problémája?

Szóval összegezve, kb 2 hete kezdtem az előcsíráztatást, egyelőre eléggé harmatos a felhozatal, de még várok egy hetet mielőtt elkezdenék pánikolni... mindenesetre nyugodtabb lennék már, ha a palánták nagyobbik része kibújt volna, de ezeknél a típusoknál (jalapeno, serrano) normális, hogy ha több, mint 2 hét múlva kezdenek csak kibújni?

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2016.02.24. 13:44 

Likes given: 197
Likes received: 101
padamm írta:
Ez utóbbinál aggódok, hogy esetleg nem tudja ledobni a magházat...valaki, aki nálam tapasztaltabb, meg tudja innen mondani, hogy lesz e ezzel problémája?

Szóval összegezve, kb 2 hete kezdtem az előcsíráztatást, egyelőre eléggé harmatos a felhozatal, de még várok egy hetet mielőtt elkezdenék pánikolni... mindenesetre nyugodtabb lennék már, ha a palánták nagyobbik része kibújt volna, de ezeknél a típusoknál (jalapeno, serrano) normális, hogy ha több, mint 2 hét múlva kezdenek csak kibújni?

Nálam a jalapeno-k előcsíráztatás nélkül átlagban 10 nap alatt bújtak elő a jiffy-ből a 2 korábbi szezon elején. Tavaly például 7-9 nap között, de idén 2 hét alatt eddig összesen 2 jött elő a jiffy-ből az elvetett 14 magból. A 11. napon. De idén hasonlóan rosszul muzsikál eddig mindegyik vetett fajta. Ennek örömére elkezdtem egy előcsíráztatós próbát is.

A nem leesett maghéj kapcsán: ez egyelőre elég ragaszkodónak tűnik - előfordul néha. Azt tudod csinálni, hogy igyekszel nedvesen tartani a maghéjat. Időnként spricceld le, vagy csepegtess rá pár csepp vizet. Ha szerencséd van idővel ledobja, vagy kiküzdi magát annyira belőle, hogy óvatosan le tudod húzni róla.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2016.02.24. 16:51 

Likes received: 15
Tcat írta:
padamm írta:

Nálam a jalapeno-k előcsíráztatás nélkül átlagban 10 nap alatt bújtak elő a jiffy-ből a 2 korábbi szezon elején. Tavaly például 7-9 nap között, de idén 2 hét alatt eddig összesen 2 jött elő a jiffy-ből az elvetett 14 magból. A 11. napon. De idén hasonlóan rosszul muzsikál eddig mindegyik vetett fajta. Ennek örömére elkezdtem egy előcsíráztatós próbát is.

A nem leesett maghéj kapcsán: ez egyelőre elég ragaszkodónak tűnik - előfordul néha. Azt tudod csinálni, hogy igyekszel nedvesen tartani a maghéjat. Időnként spricceld le, vagy csepegtess rá pár csepp vizet. Ha szerencséd van idővel ledobja, vagy kiküzdi magát annyira belőle, hogy óvatosan le tudod húzni róla.

Sajnos nekem is ilyenek lettek pedig elő is csíráztattam. Lehet mondjuk a gomba ölös belocsolást kihagytam és az volt a baj. Nekem az egyik carolina volt ilyen de nedvesen tartottam a mag héjat és ledobta magát 1 hét kellett neki de azért sikeresen leküzdötte magáról :)

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2016.02.26. 20:04 

18. nap

Azt hittem ez ennél több sikerélménnyel fog kecsegtetni. Ma láttam újra tegnap reggel óta az inkubátorokat. Szerintem én rontok el valamit, de az összes kikelt magonc magházzal a fején jött ki. Ez miért lehet? Nem ültetem elég mélyre? Túl mélyre ültetem? Volt, amit miután megszabadítottam, láttam, hogy a sziklevelek végei kicsit elbarnultak, ezek még túlélhetik?
Kép

Ezek közül párnak sikerült kiszabadítani a szikleveleit, de volt olyan, aminek már a magban el voltak halva a levelei, barnák voltak. Nem hinném, hogy a túl sok víz miatt, mert nem tocsogott a jiffy egyáltalán, inkább kicsit száraznak is mondtam volna.

A fentiek miatt elkezdtem átnézni, hogy a még földben lévő magoknál mi újság. Hát nem sok jó. Sokaknál egyszerűen a földből sem jöttek ki, megnéztem, el volt halva a csírája, így:
Kép

Azoknál pedig, akik még nem jöttek ki a földből, látszódott, hogy nem fogja tudni ledobni a magházat (a képen levőről én szedtem le), és 180 fokban meg van törve, gyakorlatilag a gyökér irányába fejlődött. Ez miért van? Lehet "fejjel lefelé" ültetni a magot? Erre gondolok:
Kép

Egy kikelt példányon is ez látszik, rajta a magház, 180 fokban elfordulva a föld felé:
Kép

Tökre megköszönném, ha tudnátok valamit segíteni, mert így elég kétségbeesett vagyok, hogy mit ronthatok el ennyire. Kézmelegben, párás közegben vannak, kb fél cm mélyen elültetve és nem akarnak kijönni, ami meg kijön az meg magházastól. Egyébként a chilimag.eu tól rendeltem a magokat.

Egyébként meg ezek a működőképesnek ítéltek:
Kép

Elültettem ma 11 szem habanero redet is, remélem ők nem kerülnek a többiek sorsára.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2016.02.26. 21:38 

Likes given: 6
Likes received: 42
Egy ötlet rászorult magház esetére, nekem kb. 5-ből 4 esetén bejött.
Óvatosan szemcseppentővel, vagy fecskendővel ráteszel egy vízcseppet a magházra az a lényeg, hogy ne folyjon le róla, megálljon rajta a vízcsepp, állandóan nedvesen tartsa a magházat. Ha elpárologna, vagy felszívná tegyél egy újat, folyamatosan nedves legyen. Így 1-2 nap alatt magától ledobja.

Sok sikert és üdv a klubban.

Vissza a tetejére

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 16 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő

Időzóna: UTC + 2 óra